GajaPartner

Profesjonalne cyklinowanie parkietów Warszawa

Porady od GajaPartner.pl

Szanowny inwestorze!

Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga cieszyła Cię przez wiele lat,

warto zapoznać się z poradami przez nas przygotowanymi.


  • Instrukcja nakładania olejów i wosków
  • Lakiery do parkietu
  • Oleje do podłóg
  • Podłogi drewniane
  • Lakier czy olej?
  • Pielęgnacja podłóg olejowanych
  • Pielęgnacja podłóg lakierowanych
  • Tabela twardości drewnaInstrukcja nakładania olejów i wosków

Nakładanie olejów do podłóg powinno się odbywać ściśle wg instrukcji producenta. Niektóre oleje nakłada się jednokrotnie inne dwukrotnie. Wykonuje się grube warstwy przy pomocy wałka lub aplikatora ze specjalnej gąbki. Niektórzy producenci proponują olejowanie cienkimi warstwami dwu lub trzykrotnie przy pomocy nierdzewnej szpachli. W obu przypadkach należy bezwzględnie wypolerować powierzchnię maszyną tarczową stosując biały filc, zanim dojdzie do krystalizacji oleju na powierzchni drewna. Źle wypolerowana powierzchnia pozostawi widoczne i niemożliwe do usunięcia smugi na drewnie. Przy cienkich warstwach nakładanych nierdzewną szpachlą powinno się pokrywać małe powierzchnie lub w dwie osoby, szybko polerując nieskrystalizowany olej. Dobrze jest, jeśli podczas olejowania podłoga jest rozgrzana, np. poprzez nasłonecznienie, gdyż łatwiej i głębiej wnika w nią olej. W innych przypadkach to zadanie można sobie ułatwić stosując maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza.

Niektórzy producenci zalecają przed olejowaniem stosowanie ługów których zadaniem jest otwarcie porów w drewnie i umożliwienie głębokiego wniknięcia oleju. Po nałożeniu oleju często stosuje się wosk, jako ochronę powierzchniową nadającą jednocześnie połysk. Przy nakładaniu wosków twardych konieczne jest użycie maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza, umożliwia to równomierne nałożenie wosku w postaci cieniuteńkiej błony. Zamiast maszyny z nadmuchem można stosować polerki wysokoobrotowe, w których ciepło wytwarzane jest podczas tarcia.Bardzo rzadko można spotkać woski, które wymagają podgrzania przed użyciem, ale są to starsze rozwiązania.


Lakiery do parkietu

W przypadku lakierów powinniśmy ustalić z wykonawcą czy chcemy lakier w połysku, półmacie czy macie oraz jaka będzie intensywność użytkowania podłogi, a wykonawca powinien doradzić odpowiedni produkt. Ze względu na własne zdrowie i wpływ na środowisko zalecamy używanie lakierów na bazie wody. Lakiery te można podzielić na trzy grupy jakościowe:

1.) lakiery akrylowo - poliuretanowe przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych wszelkiego rodzaju
2.) lakiery poliuretanowe 1-składnikowe przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych wszelkiego rodzaju
3.) lakiery poliuretanowe 2-składnikowe, najtrwalsze przeznaczone do wszelkiego typu pomieszczeń.

Podłogi polakierowane
Przed rozpoczęciem użytkowania powinniśmy pamiętać o wykonaniu pierwszej pielęgnacji podłogi środkiem, który zaleca firma produkująca lakier, który został użyty. Dobór środka pielęgnującego jest ważny ze względu na skład chemiczny, ponieważ niektóre lakiery przy użyciu zbyt agresywnego środka czyszcząco-pielęgnującego mogą ulec rozmiękczeniu.


Oleje do podłóg

Oleje do podłóg dzieli się na nietwardniejące i twardniejące.
Oleje nietwardniejące bazują na materiałach naturalnych jak: oleje lniane, słonecznikowe lub inne. Dodatkami bywają pigmenty barwiące, sole mineralne przyśpieszające proces schnięcia. Rozpuszczalniki i żywice nie są zawarte w tych produktach. Oleje nietwardniejące oferują tylko nieznaczną ochronę przed zabrudzeniami i ścieraniem. Fachowcy zalecają w takich przypadkach woskowanie w końcowej fazie. Oleje twardniejące zawierają obok zwykłej bazy olejowej także żywice naturalne lub żywice sztuczne. Czynią one płynny olej twardszym, do tego stopnia, że aby można było otrzymać materiał gotowy do końcowej obróbki wymagane jest zastosowanie rozpuszczalnika. Rozpuszczalniki są potrzebne nie tylko do sterowania stopniem lepkości, ale również do sterowania procesem schnięcia. Im więcej rozpuszczalników, tym szybciej schnie olej, ponieważ rozpuszczalniki szybko się ulatniają. Jako rozpuszczalników używa się łagodnych odaromatyzowanych produktów np.: niektóre wodorki węgla, lub zawierające aromaty terpentyny cytrusowe lub pomarańczowe. Ilość rozpuszczalników jest zróżnicowana. W obu rodzajach olejów zrezygnowano w procesie produkcji z materiałów konserwujących i trujących.

Zakres stosowania:
Oleje do podłóg nadają się do ochrony powierzchni użytkowanych normalnie i mocno obciążonych z: korka, parkietu, parkietu przemysłowego, bruku drzewnego. Doskonale funkcjonują na podłogach tanecznych, gdzie uszkodzenia mechaniczne są bardzo częste. W zasadzie stosowanie olejów do podłóg jest bezproblemowe na każdym gatunku drewna pomimo, że stopień nasycenia drzew liściastych jest inny niż iglastych lub drewna egzotycznego o dużej zawartości własnych olejów, czy żywic. Niektóre firmy oferują oleje dopasowane odpowiednio do gatunków drewna. Coraz częściej zastosowanie mają oleje koloryzujące zmieniające naturalny kolor drewna na kolory pastelowe.

Woski
Głównymi częściami składowymi wosków są substancje naturalne jak: wosk pszczeli, wosk Carnauba i Candelilla. Ponieważ występują one w zasadzie w stałej formie muszą zostać do obróbki podgrzane, bądź rozpuszczone w rozpuszczalniku. Wosk ochrania i pielęgnuje, działa anystatycznie, sprawia że podłoga może aktywnie oddychać, zapobiega również wnikaniu wody. Nie wnika jednak tak głęboko w pory jak olej. Po nałożeniu jest on polerowany do postaci cieniutkiej elastycznej błony, która w pewnych odstępach czasu musi być polerowana lub na nowo nakładana. Ta powłoka nadaje drewnu jedwabisty połysk, gdyż sam olej pozostawia podłogę matową. Wosk jest stosowany jako warstwa ochronna lub jako środek pielęgnacyjny. Można go stosować na powierzchniach drewnianych i z korka, od normalnie do bardzo mocno obciążonych podłóg. Istnieją woski o bardzo specjalistycznym zastosowaniu np. do powierzchni tanecznych o specyficznym poślizgu.

Zalety i wady podłóg olejowanych i woskowanych
Zaletą systemów bazujących na olejach i woskach jest to, że nie tworzą żadnej warstwy tylko impregnującą, głęboko wnikającą, o otwartych porach i aktywnie oddychającą. To sprawia, że powierzchnia staje się odporna na zużycie mechaniczne i chemiczne. Powierzchnia nie posiada typowej przy lakierach nadbudowy, tzw. filmu. Struktura i kolor drewna zostają bardziej podkreślone, ale nie zmienione. Przy uszkodzeniach punktowych, lub w miejscach bardziej uczęszczanych i wytartych istnieje możliwość wykonanania renowacji punktowych, które nie pozostawiają odbarwień. Taki rodzaj napraw nie jest możliwy przy powierzchniach lakierowanych. Ponieważ oleje i woski umożliwiają przepływ powietrza i wilgoci przez klepkę, redukują efekt łódkowania parkietu i doskonale nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo, nie sklejają bocznie kantów, przez co uniemożliwiają powstawanie dużych szczelin. Wadą systemów olejowo woskowych jest mniejsza odporność na zabrudzenia. Dlatego należy znacznie częściej, niż przy podłogach lakierowanych, pielęgnować powierzchnię i zawsze stosować odpowiedni dla danego oleju i wosku środek. Przy większych powierzchniach należy stosować czyszczenie maszynowe. Za każdym razem wspomniane elementy należy omówić z inwestorem. Wadą jest również to, że powierzchnia olejowana i woskowana nie powinna być już nigdy lakierowana, a jeżeli już podjęta zostanie taka, ryzykowna, decyzja to należy wykonać głębokie szlifowanie i nie należy stosować lakierów wodnych.

Podłogi zaolejowane
Olejowane i utwardzane podłogi dobrze się sprawdzają zarówno w mieszkaniach, jak i pomieszczeniach biurowych lub halach sportowych. Parkiet olejowany wymaga, zwłaszcza przez pierwszy rok, więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż lakierowany, ale po tym okresie i odpowiedniej konserwacji, podłoga będzie jeszcze bardziej wytrzymała i dłużej będzie wyglądać świeżo. Z podłóg olejowanych łatwo usunąć niewielkie zarysowania. Uszkodzoną powierzchnię wystarczy lekko zetrzeć drobnym papierem ściernym i naolejować. Producenci oferują zestawy artykułów do samodzielnej regularnej pielęgnacji i okresowej konserwacji podłóg.

Życząc radości z wyboru podłogi drewnianej, pamiętajcie, że Wasza podłoga jest wykonana ręcznie, w związku z tym normalnym jest pojawienie się pyłków, czy delikatnych przebarwień (niewidzialnych z pozycji odbioru podłogi). Parkiet należy odbierać w pozycji stojącej lub siedzącej, ze światłem, a nie pod światło.
W informacji tej staraliśmy się zawrzeć najistotniejsze informacje, które pomogą wyeliminować błędy, a zarazem szkody z nich płynące i pozwolą na podziwianie podłogi wykonanej fachowo.


Podłogi drewniane

Podłogi drewniane są ciągle w modzie. Decyduje o tym ich naturalność, piękno i ciepło jakie wprowadzają do wnętrz. Są eleganckie, nastrojowe i śmiało można powiedzieć "szlachetne".
Podłogi z drewna europejskiego wykonywane są z : dębu, świerku, jodły, sosny, jesionu, buka, brzozy, klonu, jawora, olchy, orzecha, wiązu, grabu, czereśni, wiśni, modrzewia. Głównymi cechami jakie decydują o wyborze rodzaju drewna są przede wszystkim: naturalna barwa drewna oraz twardość materiału dopasowana do wymogów pomieszczenia.
Drewno miękkie stosuje się w pomieszczeniach o niewielkim nasileniu ruchu, np. w sypialniach. Twarde drewno stosuje się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu: w korytarzach, salonach, miejscach publicznych itp., gdzie powierzchnie podłóg poddane są znacznym obciążeniom.
Do miękkich gatunków zaliczane jest drewno drzew iglastych: sosny, świerka i jodły. Do średnio twardych - drewno modrzewia, brzozy, olchy i wiśni. Twarde gatunki to wiąz, jawor, dąb, orzech, klon, jesion, grusza i grab.
Podłogi drewniane dostępne są jako podłogi z elementów z litego drewna i drewna klejonego warstwowo. Tradycyjne materiały to lite deski podłogowe, klepki parkietowe oraz mozaika.
Od dłuższego już czasu coraz większą popularnością w Polsce cieszą się gatunki drzew importowanych. Krajami pochodzenia są najczęściej trzy rejony Świat: Azja Południowo-Wschodnia (merbau, teak azjatycki), Afryka Środkowa (doussie, iroko, badi, teak afrykański), środkowa część Ameryki Południowej (lapacho, jatoba, tauari). Wszystkie wyżej wymienione gatunki są coraz bardziej modne również w Polsce, a co więcej ich właściwości fizyczne i mechaniczne (duża twardość, stabilność przy zmianach wilgotności itp.) pozwalają na pewne i bezpieczne stosowanie ich jako materiałów podłogowych.
Drewno gatunków egzotycznych jest szczególnie cenione ze względu na swoje indywidualne i niespotykane wśród polskich gatunków usłojenie i kolorystykę. Od drzew bardzo ciemnych jak lapacho, merbau, jatobę, przez zbliżone do krajowego dębu, iroko i tauari. Przy jaśniejszych gatunkach takich jak doussie i bambus, możemy swobodnie wybierać w kolorystyce i aranżować wnętrza według własnych upodobań i gustów.
Drewna egzotyczne pozwalają nam na większe możliwości zastosowania kolorów zarówno jako podłogi, schodów wykonanych z tarcicy czy elementów meblowych oklejonych fornirem.
Najbardziej popularnym asortymentem sprzedawanym w Polsce są deski podłogowe o znormalizowanych wymiarach grubości 14-15 mm, szerokości 9 cm i mieszanych długościach od 45 do 120 cm. Oczywiście nie są to jedyne możliwe produkty. Niektóre gatunki występują w postaci klepek o stałej długości i szerokości 7 cm. Do tego bardzo interesująco, zarówno pod względem cenowym i wizualnym, prezentują się parkiety przemysłowe, układane w sposób nieregularny bądź regularny, oraz krótkie deski, 30-45 cm, z takich gatunków jak: doussie, iroko czy teak.


Lakier czy olej?

To wybór związany z przeznaczeniem podłogi bądź upodobaniami estetycznymi. Lakier to powierzchnia umożliwiająca łatwą konserwacje i utrzymanie w czystości. Drewno po lakierowaniu uzyskuje swą naturalną barwę i uwidacznia się każdy szczegół. Podłoga olejowana najczęściej stosowana na powierzchniach, które będę intensywnie użytkowane np. sale taneczne. Powierzchnia olejowana jest matowa. Podłogi olejowane wymagają częstszej okresowej konserwacja powierzchni uzależnionej od intensywności użytkowania. Zaznaczyć jednak należy, iż drewno na podłogach olejowanych jest zabezpieczone pełniej. Olej przenika przez drewno konserwując i impregnując jego powierzchnię na kilka do kilkunastu milimetrów w głąb.

Podłogi olejowane i woskowane można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Przy zastosowaniu olejów zachowujemy naturalną strukturę drewna, także w dotyku, można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki. W łazience najlepiej sprawdza się właśnie ten rodzaj wykończenia - drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni (pod uszkodzony w jednym miejscu lakier będzie dostawać się woda, która potem nie będzie miała możliwości odparowania). Niektóre oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem, niektóre można stosować same. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji używać środków polecanych przez producentów lakierów, czy olejów i wosków.


Pielęgnacja podłóg olejowanych

Świeżo naoliwione i nawoskowane podłogi czyści się w przeciągu pierwszych 8-10 dni tylko na sucho. Odkurzanie lub zamiatanie w zupełności wystarczy.
Po zabezpieczeniu podłogi olejem i woskiem pierwszy zabieg pielęgnacyjny powinien być wykonany po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w pomieszczeniu, bezpośrednio przed rozpoczęciem eksploatacji. O ile w mieszkaniu to jest zalecane, to w obiekcie konieczne. Po dwóch tygodniach pielęgnacji wilgotnej (nie na mokro) używać należy specjalnych, polecanych przez producenta systemu olejowo woskowego, środków. Do wody można dodać odrobinę octu. Nie wolno stosować czystej wody, ponieważ impregnowana podłoga tego nie toleruje. Pielęgnację przeprowadza się maszynowo bądź przy pomocy ścierek i filców flanelowych. Nie należy stosować ścierek z mikrofazy, gdyż mogą porysować powierzchnię.
Silniejsze zabrudzenia, plamy czy pręgi od butów należy usunąć przy pomocy silnych środków czyszczących. Przeważnie producenci olejów i wosków mają w swojej ofercie środki do bieżącej pielęgnacji, jak i do gruntownego czyszczenia. Zaleca się też stosowanie w niektórych przypadkach mydła (są specjalne mydła podłogowe). W miejscach, po takim zabiegu, należy ponownie nałożyć olej i wypolerować.
Okazjonalne zabiegi czyszczenia na podłodze są niezbędne. Przy normalnym użytkowaniu w pomieszczeniach mieszkalnych należy je wykonywać co kwartał, w miejscach często uczęszczanych np. ciągi piesze częściej.
Miejsca, których nie można doczyścić, lub miejsca uszkodzone można zmatowić albo wyszlifować i ponownie nałożyć olej i wosk bez ryzyka. Jest to niewątpliwie udogodnienie gdyż napraw cząstkowych na powierzchniach lakierowanych nie można wykonać. Przy woskowaniu należy uważać, aby pozostawała na podłodze tylko cienka błona wosku. Zbyt gruba warstwa, lub za wiele warstw czynią ją śliską i nieodporną na zabrudzenia. W takim przypadku należy wosk zmyć specjalnymi zmywaczami. Ważne: przy szmatach nasączonych olejem bądź woskiem powstaje niebezpieczeństwo samozapłonu. Dlatego po zabiegu należy je natychmiast namoczyć w wodzie lub zamknąć w puszce.


Pielęgnacja podłóg lakierowanych

Dobrze jest zabezpieczyć położoną podłogę, by dłużej nam służyła i cieszyła oczy. Wszystkie metody zabezpieczania pozwalają zapobiec szybkiemu zużyciu i chronią podłogę przed szkodliwością czynników zewnętrznych. Robimy to lakierem, olejem lub woskiem. Następnie pielęgnujemy nakładając warstwy ochronne.
Podłogi drewniane z drewna litego jako produkt w 100% naturalny i higroskopijny reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno pobiera parę wodną i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy się gdy wilgotność powietrza spada. Może się to objawić zmianą wymiaru i kształtu klepek, w efekcie powodować powstawanie szczelin i pęknięć gdy wilgotność powietrza jest za niska, lub wyłudkowaniem się gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka w dłuższym okresie czasu. Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w powietrzu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45-60% wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok. 18-20 stopni C. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.

Właściwa eksploatacja podłogi drewnianej
Należy unikać w pomieszczeniach gwałtownych zmian warunków klimatycznych i zachować warunki optymalne tj. 20 stopni C, wilgotność 50- 60 % Uszkodzeń mechanicznych można uniknąć stosując podkładki filcowe pod nogi krzeseł, stołów i innych mebli. Nigdy nie należy stawiać doniczek bezpośrednio na podłodze Rozlane ciecze należy usunąć niezwłocznie. Do zmywania podłogi nie stosować detergentów i ostrych środków czyszczących. Nie zaściełać materiałami nie rozpuszczającym powietrza. Obcas szpilki buta pozostawi zawsze ślad na powierzchni podłogi drewnianej


Tabela twardości drewna


Rodzaj drewna oraz jego twardość
AKACJA - 3,7 • • •
BADI - 5 - 5,3 • • • • •
BAMBUS - 4,6 • • • •
BRZOZA - 2,5 - 2,6 • •
BRZOZA DIAMENTOWA - 4,1 • • • •
BUK - 3,5 - 3,9 • • •
DĄB - 3,4 - 3,7 • • •
DĄB CZERWONY - 3,3 - 3,7 • • •
DOUSSIE - 3,7 - 4 • • • •
IROKO - 3,7 • • •
JATOBA - 4,5 - 4,7 • • • •
JESION - 3,3 - 4 • • • •
KLON EUROPEJSKI - 3,4 - 3,7 • • •
KLON KANADYJSKI - 4,3 - 4,8 • • • •
KEMPAS - 4,5 • • • •
LAPACHO - IPE - 5,1 • • • • •
MERBAU - 4,8 - 5 • • • • •
MODRZEW - 1,7 - 2 • •
ORZECH EUROPEJSKI - 5,2 • • • • •
PADOUK - 5 - 5,4 • • • • •
SOSNA - 1,5 - 1,6 •
SOSNA DIAMENTOWA - 3,2 • • •
SUCUPIRRA - 4 • • • •
TEAK INDONEZYISKI - 3,5 • • •
TEAK AFRYKAŃSKI - 3,9 - 4,3 • • • •
WIŚNIA - 3 - 3,8 • • •


parkiet@gajapartner.pl


tel: 504 500 350

GajaPartner na Facebooku GajaPartner na Instagramie GajaPartner na YouTube Firma Godna Zaufania GajaPartner Opinie GajaPartner


GajaPartner © Copyright 2022. All rights reserved.
Wszelkie prawa zasteżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione.